Mene Tekel vznikol ako reakcia na nezáujem spoločnosti o osud politických väzňov päťdesiatych rokov…

Mene Tekel vznikol ako reakcia na nezáujem spoločnosti o osud politických väzňov päťdesiatych rokov...

Praha . 19.2.2015

Mene Tekel Logo 2015Projekt proti totalite Mene Tekel vznikol ako reakcia na nezáujem spoločnosti o osud politických väzňov päťdesiatych rokov, ale aj na absenciu výučby o tomto období v školskom systéme.

V rokoch 1948-1989 bolo z politických dôvodov odsúdených na nepodmienečný trest odňatia slobody 248 tisíc nevinných ľudí. Trpeli nielen obete politických procesov, ale tiež rodiny vystavené perzekúcii, prenasledovanie, diskrimináciu; boli ukradnuté rodové majetky, deti odlúčené od matiek a otcov, pretrhané tradičné spoločenské väzby a pošliapaná ľudské práva.
Parlamentom ČR bol síce prijatý zákon č. 198/93 Zb., O protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti nemu, ale jeho skôr proklamatívne charakter nevytvoril podmienky pre uznanie tretieho odboja v praxi. Politickí väzni sa stali nepohodlnou kapitolou novodobej histórie.

Festival sa každoročne koná v termíne okolo neslávne známeho dátumu 25. februára a počas jedného týždňa sa uskutoční približne tridsať programov zohľadňujúcich rôznorodosť záujmových, sociálnych a generačných skupín - výstavy, koncerty, filmové projekcie, literárny stretnutia, odborná kolokviá, besedy s pamätníkmi, autogramiády, interaktívne programy pre školskú mládež, rekonštrukcia politického procesu päťdesiatych rokov a iné.
Festival sa vyprofiloval ako jeden z päťdesiatich najúspešnejších kultúrnych projektov v rámci hlavného mesta Prahy a diváci mali možnosť sa počas uplynulých ročníkov stretnúť s mnohými významnými osobnosti z domova i zo zahraničia. V skratke možno pripomenúť Dzintru Geku, Tomora Alika, Garyho Powersa, Andrija Vučemila, Zuzanu Hahn, Savu Hlavacek a Simona Freye, Eda Vokurku či U-musik...

Viac info o projekte sa dozviete priamo na stránkach projektu Mene Tekel.

Posted in Nezaradené.