Matrioshka VYSTAVA

Matrioshka DISKUSIA

Matrioshka LITERATURA

Matrioshka AUDIOVIZIA

Matrioshka KINO

Matrioshka KVIZ

Matrioshka DIVADLO

NA VÝSLUCHU: PETR PLACÁK

LITERÁRNY VEČER V NETRADIČNOM FORMÁTE

Ikonka Literatura

13.11.2015 o 19:00

ARTFORUM, Mlynská 4, Košice

Vstup: voľný

V spolupráci s viac ako kníhkupectvom ARTFORUM privítame v netradičnom formáte NA VÝSLUCHU Petra Placáka. Literárny večer tak bude venovaný českému spisovateľovi, ktorého knihy Fízl, Kadrový dotazník, Medorek či Gottwaldovo Československo ako fašistický štát, nekompromisne zachytávajú atmosféru totalitného režimu. Petr Placák debutoval v roku 1985 prózou Medorek, ktorá vyšla v samizdate. V roku 1987 vydal v samizdate pod pseudonymom Petr Zmrzlík aj básnicku zbierku Obrovský zasněžený hřbitov. V roku 1990 získal za knihu Medorek Cenu Jiřího Ortena. Počas nášho večera sa bývalý člen skupiny The Plastic People of the Universe okrem svojej tvorby dotkne aj diela Egona Bondyho.

Petr Placák / český spisovateľ, textár, historik a publicista, ktorý povodne publikoval pod pseudonymom Petr Zmrzlík. Patril ku kľúčovým postavám českého literárneho undergroundu, publikoval v samizdate. Patril k najmladšej generácii antikomunistickej opozície a na konci 80. rokov bol jedným z organizátorov verejných podujatí a akcií proti vtedajšiemu režimu, keď organizoval protikomunistické demonštrácie.  V rokoch 1982-1986 bol klarinetista v undergroundovej kapele The Plastic People of the Universe, s ktorou nahral dva albumy: Hovězí Porážka a Půlnoční Myš. V roku 1988 založil spolu s priateľmi nezávislú iniciatívu České děti a vydával ich samizdatový spravodaj Koruna. Po novembri 1989 pôsobil v Nezávislom tlačovom stredisku, neskôr v týždenníkoch a denníkoch: Respekt, Necenzurované noviny, Český deník, Český týdeník a Lidové noviny. Od roku 1995 je šéfredaktorom študentského politicko-kultúrneho mesačníka Babylon a od roku 2001 tiež šéfredaktorom rovnomenného nakladateľstva.

Viac informácií a aktuálny stav podujatia nájdete na facebook-u: Ikonka FACEBOOK

ARTFORUM / Presne 28. októbra v roku 1994, na výročie vzniku Československa, sa datuje otvorenie prvej mimobratislavskej predajne kníhkupectva Artforum v Košiciach. V dome na Mlynskej ulici vtedy v šibeničnom termíne 3 týždňov vzniklo "asi najkrajšie kníhkupectvo v strednej Európe". Interiér predajne svojským prírodným spôsobom z dreva a žíhanej medi realizovali architekt Oleg Šuk a sochár Ivan Novotný a od začiatku v ňom bola prítomná undergroundová komunita.

PETR PLACAK na festivale MATRIOSHKA