Festival Matrioshka predstavuje ARTFORUM

ARTFORUM Big LOGO

Presne 28. októbra v roku 1994, na výročie vzniku Československa, sa datuje otvorenie prvej mimobratislavskej predajne kníhkupectva Artforum v Košiciach. Otvoreniu predchádzala návšteva majiteľov Artfora v Košiciach, v ktorých sprevádzal spisovateľ a publicista, košický rodák Martin Kasarda. V dome na Mlynskej ulici vtedy v šibeničnom termíne 3 týždňov vzniklo "asi najkrajšie kníhkupectvo v strednej Európe". Interiér predajne svojským prírodným spôsobom z dreva a žíhanej medi realizovali architekt Oleg Šuk a sochár Ivan Novotný a od začiatku v ňom bola prítomná undergroundová komunita. Prvými predavačmi sa stali bratislavský vyslanec Peter Papek Paprčka s Karolom Volemanom a k nim po pár týždňoch pribudla charizmatická spisovateľka Uršula Kovalyk. Dodnes je jeho súčasťou, vtedy brigádnik a študent telocviku, Martin Farkašovský. Symbolom avantgardnej predajne sa stal okrídlený prvorepublikový bicykel zavesený pod klenbami.

Pri svojej návšteve filozof Erazim Kohák povedal, že taký výber filozofickej literatúry nenájdete na jednom mieste ani v Prahe. Artforum sa v ťažkých časoch mečiarovskej autoritatívnej vlády stalo "ostrovom pozitívnej deviácie", nonkonformnosti a neviazanej slobody. Okrem návštev spisovateľov a básnikov organizovalo filozofické semináre a koncerty. Stretnúť ste tu mohli Egona Bondyho, J.H. Krchovského, Dušana Mitanu, Egona a Fedora Gálovcov, Tomáša Janovica či Stanislava Rakúsa a mnoho iných...  Zorganizovali sme koncerty Plastic People, Dunaj, Garáž, alebo neskôr vo výklade aj košických Kolowrat, Jelly Belly a syna Deža Ursinyho, Jakuba so skupinou Provisorium.

Ján Langoš svojho času povedal, že hmatateľným výsledkom novembra na Slovensku sú tri inštitúcie: rádio Regtime, divadlo Stoka a kníhkupectvo Artforum. Dve z nich, a bohužiaľ ani Ján Langoš, už nie sú medzi nami. Artforum však pretrváva aj vďaka jeho zákazníkom, z ktorých sa časom stali naši dobrí kamaráti a priatelia. Ďakujeme.

 V utorok, 28.10.2014, oslavovalo košické Artforum jubilejných dvadsať rokov. Pre zákazníkov bolo celý deň otvorené a všetci si mohli kúpiť knihy s 20% narodeninovou zľavou.