Matrioshka VYSTAVA

Matrioshka DISKUSIA

Matrioshka LITERATURA

Matrioshka AUDIOVIZIA

Matrioshka KINO

Matrioshka KVIZ

Matrioshka DIVADLO

MATCHBOX ART  50's - 60's

MADE IN CZECHOSLOVAKIA

Ikonka VÝSTAVA

11.11.2015 o 18:00

ŠOPA gallery, Hlavná 40, Košice

Vstup: voľný 

V spolupráci s Šopa Gallery a Salón fotografie vás pozývame na originálnu výstavu zápalkových nálepiek "Matchbox Art 50's - 60's  Made in Czechoslovakia", ktorou zahájime Festival MATRIOSHKA 2015.

Kolekcia obsahuje 1344 nálepiek z 50. a 60. rokov minulého storočia a pochádza z podstatne rozsiahlejšej súkromnej zbierky Jána Litváka. České a slovenské nálepky plnili vo svojom čase úlohu propagandy, reklamy, pracovných náborov a horlivo nabádali k usporiadanému životu socialistického človeka. Česko-Slovensko patrilo v danej dobe k jednému z najväčších výrobcov zápaliek vo svete. Aj vďaka tomu sa "osveta" mohla ľahko šíriť a informácia z nálepiek dostať do každej domácnosti, na každé pracoviska a vďaka veľmi rozšírenému fajčeniu aj do bežného spoločenského života.

Nálepky bolo možné zlepovať a pre zberateľov, ktorí ich zbierali do kolekcií, vychádzali špecializované tlačoviny s prehľadnou katalogizáciou.

Vernisáž výstavy prebehne 11. novembra o 18:00 v priestoroch galérie Šopa, ku ktorej sa dostanete dvorom cez Hlavnú ulicu č. 40 /Vitezov dvor/ alebo z ulice Mäsiarska č.7. Galéria sa nachádza na prvom poschodí.

Výstava je možné si pozrieť v pracovné dni denne, v čase od 14:00 do 18:00, až do 24. novembra 2015.

Viac informácií a aktuálny stav podujatia nájdete na facebook-u: Ikonka FACEBOOK

Matchbox art 50 & 60