Na výsluchu s Michalem Jarešem a Jiřím Trávníčkem

15.11.2019, 18.00 hod., Artforum Košice, Hlavná 87, Košice

V spolupráci s kníhkupectvom ARTFORUM privítame v našom literárnom formáte “NA VÝSLUCHU” spisovateľa, karikaturistu a literárného vedca Michala Jareša z Prahy a básníka, veľkého fanúšika Bohumila Hrabala a vydavateľa samizdatov Jiřího Trávníčka z Košíc.
Večer bude venovaný knihám Český literární samizdat: 1949-1989 a Dějiny československého komixu 20. století.

V našom najobľúbenejšom kníhkupectve sa dozviete, ako samizdaty vznikali, ako sa šírili, kto za ich tvorbou stál a prečo to robil. Naši hostia totiž neboli vybraní náhodne, ale spojila ich vášeň pre poéziu a záujem o literárny život minulého režimu do roku 1989. Výsledkom je ich spoločná účasť v knihe Český literární samizdat: 1949-1989 – Michala Jareša ako jedného z editorov hesiel do slovníka a Jiřího Trávníčka ako jedného zo samizdatových autorov , ktorým sa Michal v diele venoval.

Jirka Trávníček sa ako jediný Slovák a Košičan objavuje v tejto publikácii… a že sa nachádza v dobrej spoločnosti! Veď kniha zahrňuje viac ako 300 podrobných hesiel samizdatových edící, časopisov aj neperiodických zborníkov. Ich vydávanie bolo spontánnou reakciou etablovaných aj začínajúcich tvorcov na zákonné aj nezákonné obmedzovanie slobody umeleckého prejevu v období komunistického režimu. Kniha bola nominovaná na cenu Magnesia Litera 2019 – Litera za nakladatelský čin.

Michal Jareš nám tiež okrajovo predstaví dielo štvorice autorov “Dějiny československého komiksu 20. století”. Na takmer tisíc stranách ponúka čitateľovi relatívne kompletný prehľad vývinu komiksu na území Česka a Slovenska. S touto dvojzväzkovou knihou sa v roku 2014 na trh dostali momentálne najväčšie a najúplnejšie dejiny mapujúce vývin česko-slovenského komiksu v rozmedzí sto rokov, ponúka pohľad na jeho premeny a tendencie, pripomína nejslávnejšie osobnosti (Lada, Sekora, Saudek, Němeček) a samozrejme predstavuje známych aj menej známych komiksových hrdinov.

Moderuje Peter Béreš.
Vstup voľný.

Zmena programu vyhradená.

Vstup voľný

Projekt podporila nadácia ERSTE Foundation.

Projekt je spolufinancovaný mestom Košice.