MENE TEKEL 2015 s podtitulom “proti totalite”

MENE TEKEL - pražský projekt proti totalite

Mene Tekel 2015Výstavy, filmy, spomienky a predovšetkým pripomenutia sú náplňou projektu Mene Tekel, ktorý začal svoj deviaty ročník. Podtitul projektu "proti totalite" dáva najavo, čoho sa všetky čiastkové akcie týkajú. Konkrétnym námetom tento rok je vplyv totality na rodinu.

"Pretože sa hovorí, že rodina je základ štátu, základ všetkého, tak totality rodiny takým spôsobom rozbíjali," zdôvodnil pre ČT24 riaditeľ projektu Jan Žerucha a pokračoval "Podľa štatistiky asi 270 tisíc ľudí bolo priamo postihnutých totalitou tak, že boli zavretí. Ale tam tie čísla nekončia. Za každým konkrétnym človekom je jeho rodina".

Niektoré režimy, ktoré vychádzali z marxizmu, presadzovali úplné rozbitie rodín. V Československu to tak nebolo, v niektorých prípadoch postupoval komunistický režim, ale pred ním aj nacistickí okupanti celkom opačne. V prípade, že sa niekto vládnemu režimu znepáčil, niesla jeho rodina následky spolu s ním. Hanobenie a šikanovanie detí politických väzňov v školách v 50. rokoch,  dianie v období normalizácie, kádrové posudky, pre ktoré ľudia nesmeli študovať, to bolo na dennom poriadku.

Pozrite si krátky dokument na ČT24 o Mene Tekel 2015.

Čo znamená názov Mene Tekel? 

Názov festivalu Mene Tekel je inšpirovaný Starým zákonom, knihou Danielovou. "Hovorí o tom, že krutovládca Balsazár zneužíval svoju moc. Koho chcel ponížiť, toho ponížil. Koho chcel zabiť, toho zabil a kohokoľvek chcel povýšiť, toho povýšil. Jedného dňa sa na stenách jeho paláca objavilo ohnivou rukou napísané "Mene, mene, tekel ufarsin" (spočítal som, spočítal, zvážil a rozdelil). Prorok Daniel ho vyložil Balsazárovi ako boží rozsudok ukončujúci jeho vládu. Tej istej noci bol Balsazár zabitý.

Posted in Nezaradené.