MDŽ sviatok pracujúcich žien

MDŽ - červený karafiát či zvädnutý klinček

Frauentag 1914Medzinárodný deň žien je sviatok žien a boja za ich rovnoprávnosť, ktorý sa koná každoročne 8. marca. Počas Medzinárodnej ženskej konferencie v Kodani v roku 1910 vznikla prvotná myšlienka oslavovať Medzinárodný deň žien. Dátum 8. marec bol zvolený na počesť veľkého štrajku 40 000 krajčírok z textilných fabrík v New Yorku za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam, ktorý sa uskutočnil v roku 1908. Boli vytýčené hlavne tieto požiadavky: hlasovacie právo, osemhodinový pracovný čas a zlepšenie špeciálneho zákonodarstva.

Prvý sviatok MDŽ sa konal už v roku 1911 v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku. Roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Prvý sviatok Medzinárodného dňa žien v Československu sa konal už v roku 1921. V roku 1922 už nadobudol masový charakter. V roku 1938 sa MDŽ konal posledný krát pred druhou svetovou vojnou a obnovený bol opäť po roku 1945. V roku 1975 MDŽ bol oficiálne uznaný OSN. 

Dlhé roky bol Medzinárodný deň žien u nás a v okolitých štátoch zaznávaný pre jeho socialistickú minulosť. Zatiaľčo jedni slávili sviatok MDŽ v čase socializmu nasilu, iní naň spomínajú v dobrom ako na úctu prejavenú ženám a poďakovanie. Červené karafiáty, papierové srdiečka, zástupy ľudí v mestách, blahoprajné prejavy umelcov v televízii a žiakov na školách. Medzinárodný deň žien počas totality prežíval tie najlepšie časy. Ak sa chcete dozvedieť ako to prebiehalo, či zaspomínať si ako sa slávilo MDŽ, pozrite si nasledovný krátky televízny zostrih. Všetko najlepšie 🙂

Posted in Nezaradené.