FESTIVAL MATRIOSHKA 2016 v Košiciach

Košice 1.11.2016: November v Košiciach už tradične patrí festivalu MATRIOSHKA s heslom DO NOT LET ABSURDITY DESTROY HUMANITY (NEDOVOĽME ABSURDITE ZNIČIŤ HUMANITU) s výrazným vizuálom „bezočivej“ matriošky.  Občianske združenie AZIMUT už tretíkrát  prináša od 11-teho do 17-teho novembra sedem rôznych kultúrnych aj edukatívnych podujatí. Prostredníctvom umenia a kultúry oboznamuje mladých ľudí s absurdnými reáliami totalitného režimu , šíri posolstvo nutnosti ochrany demokratického zriadenia a vyzdvihuje hodnoty 17. Novembra 1989. 
 
Festival začína v piatok 11. novembra o 16.00 hodine na Hlavnej ulici pri štátnom divadle symbolickým otvorením výstavy REPREMIGRANTI. Výstava pochádza z dielne samotného festivalu a predstaví portréty športových reprezentantov, ktorí emigrovali z Československa, a potrvá až do 25. novembra.
V sobotu 12. novembra sa prihlásení účastníci v rámci MATRIOSHKA BUS TOUR prevezú kĺbovým autobusom IKARUS do rokov 1946 až 1989. Zájazd sme pripravili v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Košice a alternatívnym zážitkovým sprievodcom Authentic Košice.
V nedeľu 13. novembra v kine Úsmev uskutoční premietanie filmu v rámci formátu ZAKÁZANÉ KINO. Aj v tomto roku na strieborné plátno prinesieme filmový príbeh, ktorý to v čase svojho uvedenie nemal vôbec ľahké. Národný filmový archív v Prahe v tomto roku zreštauroval trezorový film POSTAVA K PODPÍRANÍ, ktorý sa na plátne objaví pred naším ďalším prekvapením. V slovenskej predpremiére premietneme nový film BRATŘÍČEK KAREL.
Päťdesiatpäť otázok preverí v pondelok 14. novembra naše znalosti z umenia, kultúry, histórie a udalostí, ktoré sa odohrali v živote človeka socialistického. Jedinečný zábavno-náučný PAPAQUIZ - MATRIOSHKA ŠPECIÁL totiž reflektuje kultúru, umenie, históriu a udalosti v Československu v 50., 60., 70., a 80. rokoch.
Festival ani tento rok nezabudol zaradiť do svojho programu zaujímavé divadelné predstavenie. Na to sa môžu návštevníci tešiť v utorok 15. novembra v Kasárňach/Kulturparku. Divadelná adaptácia najprekladenejšej českej knihy súčasnosti EUROPEANA od Patrika Ouředníka je strhujúcim bizarným komentárom európskych dejín 20. Storočia.
Streda 16. novembra bude patriť literatúre. Tento rok sa „NA VÝSLUCHU“ v košickom Artfore privítame významného českého spisovateľa, novinára a publicistu Pavla Kosatíka, autora životopisov o Emilovi Zátopkovi, Věre Čáslavskej ale aj vydareného komiksu ČEŠI. Moderovaná diskusia v príjemnom a komornom prostredí kníhkupectva ARTFORUM sľubuje zaujímavý literárny večer.
Festival MATRIOSHKA vyvrcholí vo štvrtok 17. Novembra v Tabačke Kulturfabrik oslavou Medzinárodného dňa študentstva a spomienkou na Nežnú revolúciu podujatím s názvom MATRIOSHKA MECHECHE. Koncertu kapiel Bobova diéta a Puding pani Elvisovej bude predchádzať otvorenie výstavy Kláry Kohotovej: "Ako sa žilo vašim vrstovníkom do roku 1989"?. Počas večera bude v Tabačke prebiehať aj neformálny trh neziskoviek, občianskych združení a nadácií spolupracujúcich s študentmi a mladými ľuďmi, na ktorom sa môžete dozvedieť niečo o ich súčasných aktivitách a plánoch do budúcna, nadviazať nové kontakty alebo sa len tak voľne porozprávať.

Projekt podporila nadácia ERSTE STIFTUNG. Projekt je spolufinancovaný grantovým programom K13-Košické kultúrne centrá, mestom Košice, Českým centrom, organizáciou Visit Košice a Košice región turizmus.

 
 
Posted in Nezaradené.