VÝSTAVY, HRA A DIVADLO PRE ŠKOLY

Máte záujem o zaujímavú výstavu do školy, zahrať si spoločenskú stolovú hru, alebo vidieť  autorské divadelné predstavenie na tému vyrovnávania sa s časmi komunizmu v Československu? V novej sekcii Na stiahnutie nájdete informácie o všetkých týchto formách, podmienky zapožičania, alebo bezplatného stiahnutia a bližšie informácie k jednotlivým výstavám.

Aktuálne je dostupná nová spoločenská stolová hra 1989: Resistance pojednávajúca o páde komunizmu vo východnej Európe v roku 1989. Hra je výsledkom medzinárodného vzdelávacieho projektu “1989: Fall of Communism in Eastern Europe, Development of the Strategic Game for the Young Europeans”, ktorý sa organizoval v roku 2015 a bol určený pre študentov a mladých ľudí zo Slovenska, Poľska, Rumunska a Nemecka.

Výstavný projekt Ako sa žilo vašim vrstovníkom do roku 1989? vznikol ako autorská iniciatíva AZIMUT o.z. a Kláry Kohoutovej počas festivalu Matrioshka 2016. Výstava sa snaží reflektovať životy mladých ľudí v Československu pred a počas roku 1989. Poukazuje na jednotlivé fenomény (nesloboda, cenzúra atď.), ktoré boli s bývalým režimom neodmysliteľne spojené. Cieľom výstavy je zoznámiť mladých ľudí so životmi ich vrstovníkov, ktorí prežili časť života v nedemokratickom režime.

Repremigranti je putovná výstava o úspešných československých športových reprezentantov, ktorí (ne)boli nútení emigrovať v rokoch 1946 až 1989. Trinásť športových príbehov sa snaží poukázať nielen na dôvody emigrácie, ale aj na prístup krajín, ktoré týchto “utekajúcich” špičkových športovcov prijali a ponúkli azyl. Výstava vznikla s podporou Ústavu pro studium totalitních režimů, Archivu bezpečnostních složek v Prahe a ČTK (Česká tisková kancelář).

Skvelá autorská divadelná hra BYT č. 8/9 zoskupenia Divadelný kabinet východňara, v ktorej sa bývalí študenti herectva nevedia vysporiadať s neúprosnou prítomnosťou. Ponárajúc sa do svojich spomienok približujú sa k úprimnému hľadaniu nového „skutočnejšieho“ zmyslu a pomaly strácajú svoje dovtedajšie názorové istoty v nečakanom odhalení nánosov doby. Inscenácia vznikla pre festival Matrioshka 2014 a bola podporená festivalom Mazal Tov!

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky k jednotlivým zápožičkám a spôsobom prepravy, obráťte sa prosím priamo na nás, radi ich zodpovieme.

Posted in Nezaradené.